0

چگونگی محافظت چشم در برابر موبایل ؟

5972319 896

حتما شما هم با ویژگی خاصی در تنظیمات نمایشگر گوشی هوشمند خود مواجه شده‌اید که با روشن کردن آن صفحه نمایش‌تان زرد رنگ می‌شود. این ویژگی معمولا با نام فیلتر آبی یا همان Blue light Filter در این قسمت قرار گرفته است. با روشن کردن این فیلتر، نور آبی رنگ یا همان تن سرد رنگ‌های نمایشگر شما خاموش می‌شود و به این ترتیب تصاویر زرد رنگ و با گرمای بیشتری برای‌تان به نمایش درمی‌آیند.

فایده استفاده از این ویژگی در بهبود عملکرد خواب کاربران بوده و سازندگان مدعی هستند که در صورتی که در هنگام شب از آن استفاده نکنید، با مشکلات خواب مواجه خواهید شد. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم که آیا واقعا فیلتر رنگ آبی در گوشی‌های هوشمند کمکی به کیفیت خواب ما می‌کنند یا نه.

ملاتونین هرمونی است در بدن که وظیفه به خواب رفتن را برعهده دارد و با بالا رفتن مقدار آن، کیفیت خواب هم افزایش می‌یابد. نور آبی یا همان Bluelight بر روی ترشح این هورمون اثر منفی می‌گذارد و به این ترتیب خواب شما را به هم می‌ریزد. این نور آبی در خورشید هم موجود بوده و در واقع کمک به هماهنگ شدن ساعت خواب و بیداری شما می‌کند. به این صورت که با رسیدن این نور آبی به شما در هنگام صبح از خواب بیدار می‌شوید و در هنگام شب به خواب می‌روید. حال اگر این نور از طریق نمایشگر گوشی به شما برسد، بر روی عمکلرد خواب شما اثر منفی خواهد گذاشت.

night shift feature activated iPhone iPad 1024x768 1

اگر بخواهیم نور آبی را به چیزی شباهت دهیم، کافئین بهترین مورد خواهد بود. اما این نور تنها بر خواب رفتن شما اثر نگذاشته و کیفیت خواب‌تان را هم پایین‌تر می‌آورد. علاوه بر این‌ها طبق تحقیقات انجام شده نگاه کردن به این نور، زمانی که در یک محیط تاریک قرار گرفته‌اید، برای چشم‌ها بسیار مضر خواهد بود و معمولا خیلی سریع باعث خستگی‌شان می‌شود.

باتوجه به مواردی که در بالا گفته شد بهتر است هرچه سریع‌تر به منوی تنظیمات‌ گوشی خود بروید و فیلتر نور آبی را از بخش نمایشگر روشن کنید. اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید از اپ‌های موجود در این زمینه بهره ببرید.

اگر گوشی شما این قابلیت را ندارد ، برنامه های متعددی نیزمیتواند این کار را انجام دهد .

برای مثال بر نامه Bluelight Filter for Eye Care برنامه مناسبی برای این کار است .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید