0

وضع قانون جدید اتحادیه اروپا؛ اپ استور و گوگل پلی باید همه چیز را شفاف کنند

Google Play Store Apple App Store EU regulation transparency featured 1024x512 w600

اتحادیه اروپا مجموعه قوانین جدیدی برای فعالیت اپ استور و گوگل پلی در منطقه وضع کرده که پلتفرم‌های گوگل و اپل را مجبور می‌کند در رابطه با دسترسی به داده‌ها، علت حذف برخی اپلیکیشن‌ها، رتبه‌بندی‌ها و بسیاری موارد دیگر شفاف‌سازی داشته باشند.

خواه یا ناخواه اپلیکیشن‌ها شالوده اصلی تجربه کاربری گوشی‌های هوشمند را شکل می‌دهند، و پلتفرم‌های دانلود درگاه اصلی دسترسی به آنها هستند. اما اخیرا این فروشگاه‌ها به خاطر موارد مهم و زیادی از جمله شرایط ناعادلانه تقسیم درآمد، انحصاری‌طلبی‌ها و تصمیمات غیرمنطقی به خصوص در زمینه حذف برخی اپلیکیشن‌ها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. به همین ترتیب اتحادیه اروپا قوانینی تازه وضع کرده که در راستای حمایت بیشتر از توسعه دهندگان و برقراری تعادلی بهتر تلاش می‌کند.

یکی از مشهورترین اقدامات این دست از فروشگاه‌ها، حذف ناگهانی برخی اپلیکیشن‌هاست. اپل معمولا به بهانه تغییر قوانین دست به چنین کارهایی می‌زند، و گوگل هم به خاطر حذف تصادفی برنامه‌ها شهرت پیدا کرده.

حال این قوانین جدید وضع شده از سوی اتحادیه اروپا، اپل و گوگل را مجبور می‌کند تا حداقل ۳۰ روز قبل از حذف یک اپلیکیشن، علت و چرایی این اتفاق را به توسعه دهندگان و ناشران به وضوح توضیح دهد. چنین اتفاقی در حقیقت به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد فرصت کافی برای رفع مشکل مورد نظر فروشگاه را داشته باشند یا بتوانند خودشان را با قوانین تازه همراه کنند، یا حتی متوجه شوند آیا قرار است اپلیکیشن آنها به اشتباه حذف شود یا خیر.

apple app store 1 1280x720 w600

این قوانین جدید همچنین شفاف‌سازی خیلی بیشتری از فروشگاه‌ها می‌طلبد؛ به این ترتیب که گوگل و اپل ملزم خواهند بود رتبه‌بندی‌ها و نحوه دسته‌بندی اپلیکیشن‌ها در پلتفرم خود را به صورت واضح توضیح دهند. بدون شک در این مورد گوگل که از الگوریتم‌های اتوماتیک و اختصاصی خودش استفاده می‌کند، به دردسر بزرگی خواهد افتاد.

علاوه بر این تمام مالکان فروشگاه‌ها موظف خواهند بود تا در صورت تغییر در قوانین و شرایط استفاده، جزئیات آنها را تا ۱۵ روز قبل از اعمال به زبان‌هایی قابل فهم و شیوا به اطلاع تمام مشارکت کنندگان برسانند.

قوانین جدید اتحادیه اروپا به وضوح فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایلی را هدف قرار داده، طوری که استورهای مرتبط با کنسول گیمینگ مانند فروشگاه پلی استیشن اروپا و یا سرویس‌های اشتراکی مانند اپل آرکید را فاکتور گرفته است. از همه مهمتر باید این موضوع را مد نظر داشت که این قوانین فقط منطقه اروپا را شامل می‌شود، بنابراین اپل و گوگل می‌توانند رفتار فعلی خود را در سایر مناطق جهان ادامه دهند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید