0

فناوری ۵G رسماً در ایران به بهره‌برداری رسید

Edgzp6eX0AU 2RZ

رئیس جمهوری خبر از ورود ایران به نسل پنجم تلفن همراه داد. اولین سایت ۵G در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهران راه‌اندازی شده است و در آینده‌ای نزدیک نقاط مختلفی در تهران به این تکنولوژی دسترسی خواهند داشت. «حسن روحانی» اعلام کرد که نسل پنجم شبکه موبایل سپس در سایر نقاط کشور نیز راه‌اندازی خواهد شد. در همین اوصاف اولین تصویر از تست ۵G در ایران نیز در شبکه‌های مجازی منتشر شده که خبر از سرعت بالای آن می‌دهد.

«حسن روحانی» در جلسه هیات دولت امروز ضمن اعلام راه‌اندازی ۵G در ایران، تاکید کرد که نسل پنجم تلفن همراه صرفا برای ارتباطات نیست بلکه در ابعاد گسترده‌تری کاربرد خواهد داشت: «این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال است. نسل پنجم، فقط برای ارتباطات نیست، برای اقتصاد دیجیتال کشور راه‌اندازی خواهد شد.» به گفته روحانی، ایران سال گذشته مرکز هوش مصنوعی (با نام مرکز هوش مصنوعی ۱۷۶) را تشکیل داد که کمک بزرگی به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور کرد و این مسیر با توسعه ۵G در ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

12273423 567

به گفته روحانی، وزارت ارتباطات به زودی جزئیات بیشتری را در همین رابطه با مردم به اشتراک خواهد گذاشت.

در همین حال مدیر عامل ایرانسل نیز تصویری از تست ۵G در ایران منتشر ساخته که سرعت دانلود ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه را نشان می‌دهد. «بیژن عباسی آرند» با انتشار این عکس تاکید کرده که «نسل پنجم گامی به سوی ایران هوشمند» خواهد بود. او همچنین در صفحه اینستاگرامی خود نوشت که «امروز چهارشنبه اول مرداد ۱۳۹۹، با بهره‌برداری از نخستین سایت ۵G ایران توسط رئیس‌جمهور  فناوری نسل پنجم تلفن همراه به صورت رسمی وارد ایران شد.»

Screen Shot 1399 05 01 at 12.23.56

پیش از این نیز ایرانسل در شهریورماه ۱۳۹۶، نخستین آزمایش نمونه‌ای از شبکۀ کامل (End to End) نسل پنجم، شامل هستۀ شبکه و رادیو، توسط ایرانسل و در حضور «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام داده بود.

مدیر عامل شاتل موبایل نیز تصویری از تست ۵G در بستر اینترنت ایرانسل کشور را در فضای مجازی منتشر ساخت. در این تست که با سیم کارت ایرانسل در مرکز تحقیقات مخابرات گرفته شده، سرعت دانلودی در حدود ۱.۵ گیگابیت در ثانیه، سرعت آپلود ۱۰۸ مگابیت در ثانیه با زمان پینگ ۸ میلی ثانیه و جیتر ۱ میلی ثانیه به دست آمده است.

گفته می‌شود در حال حاضر ۵G آزمایشی ایرانسل روی باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز در حال تست است و طی روزهای آینده و با تجمیع فرکانسی (اگریگیشن) احتمالا تست سرعت ۳ گیگابیت در ثانیه هم برای نخستین بار در ایران تجربه خواهد شد.

4283becd 525b 4117 bef3 00d6e61b0181 thumb 600x1224 10334

فناوری ۵G در کشورهای معدودی پیاده سازی شده است. نه‌تنها در ایران بلکه در کل جهان چشم‌اندازی چندساله برای فراگیر شدن ۵G وجود دارد و گفته می‌شود که بسیاری از کشورهای جهان سال ۲۰۲۵ را برای پیاده‌سازی کامل ۵G هدف‌گذاری کرده‌اند. به علت نوآورانه بودن این فناوری و هزینه‌های بالای آن، بسیاری از کشورها در وهله اول سعی می‌کنند ۵G را ابتدا به‌صورت پایلوت اجرایی کنند و بعد اندک‌اندک در یک بازه زمانی چندساله پیاده‌سازی کامل آن را انجام دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته درباره اینترنت نسل پنج‌ گفته بود که مقدمات پیاده‌سازی ۵G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن اولین نسخه ۵G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود. او همچنین ۱۶ خرداد ماه سال جاری، اعلام کرد که مطابق برنامه تا شهریور ماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می‌گیرد.

news connectivity mar18 uk5gs rm

توسعه فناوری ۵G مستلزم پیاده‌سازی مجموعه‌های وسیع سیستم‌ها و نرم‌افزارهای مختلف در شبکه ارتباطی کشور است و حجم گردش اقتصادی بسیار بزرگی را به‌عنوان سرمایه‌گذاری و بعدها به‌عنوان منبع درآمد در اپراتورها ایجاد خواهد کرد. توسعه این نسل ارتباطی یک فرصت مهم برای کشور به شمار می‌آید. از سوی دیگر با راه‌اندازی ۵G نیاز بیشتری به آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ برای استفاده از تمام پتانسیل این فناوری و البته فراگیری ارزان‌تر آن وجود خواهد داشت.

باید دید که این فناوری در سال جاری تا کجا پیش خواهد رفت و چه نقاطی از کشور را تحت پوشش خود قرار خواهد داد؛ هرچند ناگفته نماند دستگاه‌هایی که از اینترنت ۵G در ایران پشتیبانی کنند و در دست عموم شهروندان باشند، بسیار اندک هستند اما این تازه ابتدای یک مسیر جدید است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید