0

ثبت اولین عکس‌های 3200 مگاپیکسلی با بزرگ‌ترین سنسور دوربین جهان!

iranitel 2542 1 750x430 1

در دهه‌های اخیر شاهد پیشرفت شگرفی در فناوری تولید دوربین بوده‌ایم. امروزه سنسورهای پیشرفته دوربین به اندازه‌ای کوچک طراحی می‌شوند که می‌توان یک سنسور 108 مگاپیکسلی را درون ماژول دوربین یک گوشی تلفن همراه جا داد. با این حال، آیا می‌دانید بزرگ‌ترین سنسور دوربین دنیا کدام است؟ محققان دانشگاه استنفورد اخیراً از بزرگترین سنسور دوربین جهان پرده‌برداری کرده‌اند که نه تنها بزرگ‌ترین است، بلکه برای اولین توانسته تصاویر 3200 مگاپیکسلی را ثبت کند.

دوربینی که محققان استنفورد در حال توسعه آن هستند، LSST نام داشته و بزرگترین دوربین جهان با بزرگترین سنسور تصویری تولید شده تا به امروز خواهد بود. این دوربین در واقع بخشی از تلسکوپ LSST دانشگاه است که در شیلی قرار دارد. محققان از ترکیب قابلیت‌های این دوربین فوق پیشرفته و تلسکوپ LSST برای رصد ماده تاریک، انرژی تاریک، ترکیب فعلی جهان و سایر پروژه‌های فضایی، استفاده می‌کنند.

lsst focal plane pinhole gangup v01 1200px

سنسوری متشکل از 189 سنسور مجزا

به عنوان یک آزمایش اولیه، محققان چند عکس با دوربین LSST گرفتند و بنا به آنچه که در وبلاگ رسمی تیم توسعه دهنده ثبت شده، هر یک از این تصاویر به قدری بزرگ هستند که برای نمایش آن‌ها در اندازه کامل به 378 تلویزیون 4K نیاز خواهد بود و وضوح تصویری این عکس‌ها هم به حدی است که می‌توان از فاصله 15 مایلی (24 کیلومتری) یک توپ گلف را در آن‌ها تشخیص داد!

lsst focalplane golf analogy final

اولین تصاویر 3200 مگاپیکسلی جهان

برای ثبت اولین مجموعه از تصاویر، محققان focal plane را داخل کریستات (سرماسنج) قرار داده و آن را تا منفی 150 درجه فارنهایت خنک کردند؛ دمایی که در واقع دمای کاری لازم برای دوربین است. در مورد سوژه هم سعی کردند از سوژه‌هایی برای ثبت تصاویر 3200 مگاپیکسلی استفاده کنند که جزئیات زیادی در خود دارند. از جمله می‌توان به کلم بروکلی رومانسکو اشاره کرد که در بالا می‌توانید تصویر ثبت شده توسط آن را (البته در ابعاد کوچک‌تر) مشاهده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید